A magunk részéről hosszú évek óta szeretjük és követjük az amerikai futballbajnokságot, közismert nevén az NFL-t. Ezt természetesen mi is – akár csak kis országunk NFL-rajongóinak 95%-a – Faragó Richárdnak és a Sport Tv-nek köszönjük elsősorban, de mostanra már ott tartunk, hogy csakis a Fox jöhetett szóba tegnap este, már csak a reklámok miatt is. Most, hogy sikerült felébredni, elmondjuk mi az az 5 dolog, ami megmarad bennünk az idei szezonból.
Mivel most csak öt dolgot emelhetünk ki, így nem említjük meg Drew Breest, a Cam Newton vezette Carolina Pantherst, a tavalyiak után pedig kevésbé marad meg Colin Kaepernick és a 49ers teljesítménye, nem is beszélve a címvédő Ravensről, róluk azt sem tudjuk, hogy pályára léptek-e egyáltalán.
1. …and the winner is: Seattle Seahawks!
Jobb híján, miután végül mindenki kedvenc csapata kiesett, a Főnix kollektívája úgy döntött, hogy a döntőben a Seahawksnak fog szurkolni, és milyen jól tette! Nem tagadjuk, hogy ez elsősorban Shermannek, a beast mode-ot ezúttal otthonhagyó Marshawn Lynchnek és persze az új generációs irányítónak, Russel Wilsonnak köszönhető. A tegnapi meccs olyan sima volt, hogy már mi éreztük magunkat kínosan, izgalom híján annak kezdtünk szurkolni, hogy lenullázzák a Broncost, erre persze végül nem került sor… A leginkább talán Percy Harvin kickoff return-TD-jénél üvöltöttük, az az akció mindent elmond az idei Super Bowlról. Meg persze említsük meg Malcolm Smitht, a döntő MVP-jét is, azért nem lehet rossz Peyton Manning passzát védőként lekapni és visszahordani TD-re. Nem mondanánk, hogy lerágtuk mind a tíz körmünket, de amit a Seattle letett az asztalra, az fantasztikus. A legjobb védelem bizonyított, de ezúttal a támadósor is kitett magáért, elég csak a végeredményt megnézni: 43-8. Kérdés még, hogy ki volt idén a legjobb?
2. Peyton Manning: rekordok, majd csúnya halál
A Super Bowlon ugyan kivégezték a Broncost, de Manning még így is a jobbak közé tartozott, hiába a két interception. Amit pedig addig csinált, amíg odáig eljutottak, az fantasztikus. Legtöbb passzolt yard, legtöbb TD-passz, az alapszakasz MVP-je. A Broncos félelmetes támadósora parádézott az egész szezonban, pontesők, látványos akciók, miegymás. Peyton Manning még a régi, klasszik irányítók közé tartozik, és ha megemlékeztünk Wilsonról, róla is muszáj: tűéles passzok és fantasztikus támadás-menedzselés jellemzi, mindezt egy brutális nyaksérülésből visszatérve. De említsük meg azért a többieket is, Holliday a kedvenc visszahordóm lett, nem egy ilyen TD-t hozott, és persze az elkapók: Decker, Welker, vagy éppen Demaryius Thomas. Ráadásul nekik köszönhetjük az alapszakasz legjobb meccsét is, 24 pont előnyről voltak képesek kikapni a New Englandtől, de róluk később.
3. A szezon meccse: Chiefs-Colts
Amikor megnéztük a rájátszás első körének párosításait, ez érdekelt minket a legkevésbé. Egyik csapat sem tartozik a kedvenceink közé, a Chiefs bivalyerős védelme pedig eleve nem ígért sok pontot. Persze megnéztük, és az elejét untuk is: a Chiefs simán jobb volt, a második félidő elején 38-10-re vezettek, mi pedig már azon gondolkoztunk, hogy kellemesen elalszunk a meccs közben, mert itt már semmi nem fog történni. Erre jött Andrew Luck és a Chiefs kulcsembereinek folyamatos lesérülése és a szezon legjobb meccse kerekedett belőle. A végén a Colts 45-44-re legyőzte a Chiefst, mi pedig sokadjára is megtanultuk, hogy soha ne írjunk le egy csapatot se, semmilyen állásnál.
4. Tom Brady és a zöldfülűek
A Patriots meccsei voltak messze a legizgalmasabbak idén. Rendre a második félidőben, de még inkább az utolsó negyedben megfordított meccsek, utolsó másodperces fordítások, hosszabításos vereség, volt itt minden. A Broncos elleni horrort már említettük, de Tom Brady vezetésével a Pats amúgy is nagyon mélyről jött fel. Gronkowski folyamatosan sérült volt, Wes Welker távozott a Denverhez, Hernandezről pedig kiderült, hogy többszörös gyilkos. Na most, ezek hárman csak a legfontosabb célpontjai voltak Bradynek, így a szezon semmi jót nem ígért nekik. Ehhez képest az AFC második helyére futottak be, majd megverték az előző pontban említett Coltsot, hogy végül a főcsoport-döntőben kapjanak csak ki Manningéktől. Ha nem is Tom Brady élete szezonja volt ez, de mindenképp a legjobbak között kell emlegetnünk, mert egy rakás újonccal körülötte vitte végig a csapatát úgy, hogy egy másodpercig sem volt kérdéses, hogy ismét számolni kell velük a végelszámolásnál. Ott is voltak.
5. A Főnix csapatainak felemás teljesítménye
Igazából a szerkesztőség három tagja van nagyon rápörögve erre a játékra, és ahogy az kell, három különböző csapatnak is szurkolunk. Jómagam Pats-rajongó vagyok, de arról már szó volt az előző pontban, így ugorhatunk is szkr kedvenc csapatára, a New York Jetsre. Persze sok jót nem lehet mondani róluk, tipikus mindigjövőre franchise ez, de egyszer csak összejön valami, mi szurkolunk továbbra is. Amúgy igen, annak pláne örülünk, hogy a kedvenceink csoportriválisok, idén Jets-Pats 1-1.
És akkor még itt van a statisztikák királya, Benjamin, aki csak úgy szórja nekünk minden vasárnap a legfeleslegesebb infókat, miközben a Chicago Bearsnek szurkol. A Bears egy jó csapat, ez idén is látszott, de nem képesek átlépni a saját árnyékukat: a defense parádés, mint mindig, és az offense-szel sem volt különösebb gond, csak hát az NFC egy kemény főcsoport, végül éppenhogy, de lemaradtak a rájátszásról is. Szomorú pandák voltunk az utolsó héten.
+1. Mondtuk már, hogy imádjuk Amerikát? Az ilyenek miatt, például: