Ha "Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani" (Orbán Viktor, 2015), akkor búcsúzzunk el a be- és kivándorló Nobel-díjasainktól. Aszongyahogy:
Lénárd Fülöp (Philipp Eduard Anton von Lenard)
“1862. június 7-én Pozsonyban született. Ugyanitt járt iskolába [...] Felsőfokú tanulmányait Budapesten kezdte, majd Berlinben és Heidelbergben fejezte be. Rövid ideig Eötvös Lóránd tanársegédje is volt, ezt követően azonban haláláig Németországban élt.”
- Pozsony ugye nem Magyarországon van (régen ott volt, de már nem).
- Németország sem Magyarországon van.
- A Wikipedia szerint amúgy német tudós.
Bárány Róbert
“A család eredetileg a burgerlandi Rohoncról származik, de Bárány Róbert már Bécsben született 1876. április 22-én, osztrák állampolgárként [...] Bárány Róbertet a külföldi szakirodalom osztráknak tekinti, de magyar származása kétségtelen. Elemi és középiskoláit Bécsben járta ki, az érettségit is itt tette le kiváló eredménnyel. Az orvosegyetemet is Bécsben végezte el, 1900-ban doktorált.”
- Bécs nem Magyarországon van.
- Az osztrákok nem magyar állampolgárok. (Ha több lenne a Fideszes ott, mondjuk biztos kapnának választójogot, zárójelbezárva)
Zsigmondy Richárd (Richard Adolf Zsigmondy)
“1865. április 1-jén született egy nagy múltú és neves magyar család Ausztriába szakadt sarjaként. Szülei mindketten magyarok, de neki nem volt kapcsolata a magyar kultúrával. [...] A bécsi és müncheni stúdiumok után 1889-ben doktorált szerves kémiából, majd Berlinben fizikát tanult, majd Grazban magántanár lett. 1897-ben Jénába költözött, ott is magántanári minőségben tanított, emellett a híres Schott üveggyár munkatársa lett.”
- Bécs (Ausztria), ahol született, nem Magyarországon van.
- Göttingen (Németország), ahol meghalt, nem Magyarországon van.
- Berlin, München, Graz és Jéna, ahol élt, sem Magyarországon van.
Szent-Györgyi Albert
“[...] ő még Magyarországon élt, amikor megkapta a Nobel-díjat.”
- Bingó! Budapesten is született ráadásul!
- Ő az egyetlen igazi földink! Bontsunk pezsg Kőbányai Világost az egyetlen magyarmagya® Nobel-díjasra!
Hevesi György (George Charles de Hevesy)
“1885. augusztus 1-jén [született] Budapesten. A Piarista Gimnáziumban érettségizett 1903-ban, kitűnő eredménnyel. Egyetemi tanulmányait a budapesti Tudományegyetemen kezdte el, majd egy év után a berlini műegyetemen folytatta. A fizikai doktorátust (Ph. D.-t) is Freiburgban szerezte meg 1908-ban. Érdeklődése ez idő tájt egyre inkább a fizikális kémia felé fordult, ezért Zürichbe ment [...]"
- Manchester, Koppenhága, Stockholm és Freiburg, ahol (az első világháborút leszámítva) élt és kutatott, nem Magyarországon van.
- Freiburgban hunyt el, ami szintén nem Magyarországon van.
Békésy György (Georg von Békésy)
“Békésy György 1899. június 3-án született Budapesten. Apja az Osztrák-Magyar Monarchia diplomáciai testületében Európa különböző fővárosainak nagykövetségein teljesített szolgálatot, ezért a családnak folyton költözködnie kellett. A család otthon magyarul beszélt, de a fiatal Békésy Konstantinápolyban franciául, Svájcban olaszul, Münchenben németül tanult.”
- Hopsz, egy büdös multikulti, be ne tegye ide a lábát!
- München, Zürich, Svédország, Harvard és Hawaii egyike sem Magyarországon van.
- Honoluluban (Hawaii, USA) hunyt el. Hogy meddig nem jutnak egy kis nyelvtudással, ugye Viktor?!
Wigner Jenő (Eugene Paul "E. P." Wigner)
“Wigner Jenő 1902. november 17-én született Budapesten. [...] Wigner 1920-ban érettségizett és a budapesti Műegyetemre iratkozott be. Rátz László matematika- és Mikola Sándor fizikatanárainak lenyűgöző középiskolai előadásai után csalódott az egyetemi oktatásban. Tanulmányait a berlini Technische Hochschule hallgatójaként folytatta. Részt vett a Berlini Egyetem híres fizikai szemináriumain, itt ismerhette meg Einsteint, Planckot, von Lauét és a modern fizika többi meghatározó személyiségét. 1925-ben vegyészmérnöki diplomát szerzett.”
- Berlin, Princeton, Chicago mind nem Magyarországon van, de ő néha járt Magyarországra előadásokat tartani.
- Princetonban hunyt el.
Gábor Dénes (Dennis Gabor)
“1900. június 5-én született Budapesten. Kisfiúként testvéreivel együtt az akkori kor nívós nagypolgári nevelését kapta. A nevelőnőktől már a családi házban megtanultak németül, angolul és franciául. [...] 1918-ban beiratkozott a budapesti Műegyetem gépészmérnöki szakára. Két év múlva tanulmányait a németországi charlottenburgi Műszaki Főiskola elektromérnöki karán folytatta és itt szerzett mérnöki diplomát.”
- Bevándorló nevelők? Berlin? Siemens? Anglia? Thomson-Houston? USA Tudományos Akadémiája? Royal Society London? International Institute of Communications, Genova? Francia Fizikai Társaság? Meg kell védeni Magyarországot az ilyenektől, ugye Viktor?
Milton Friedman
“Milton Friedmant nem szokás a magyar származású Nobel-díjasok közé sorolni, pedig szülei a történelmi Magyarország területén születtek, egymás közt magyar anyanyelvükön beszéltek.“
- Magyar-zsidó szülők Amerikába emigrálnak, de sosem térnek vissza. Hála Istennek, ugye Viktor?
Carleton Daniel Gajdusek
“Carleton Daniel Gajduseket nem szokták a magyar származású Nobel-díjasok között számon tartani. Marx György "marslakókkal" foglalkozó kutatásai derítették ki anyai ágú felmenői magyarságát. Ezek alapján is besorolható a "magyar" Nobel-díjasok közé, mint a többi hagyományosan elfogadott személyiség. 1923. szeptember 9-én született családja yonkersi házában. Szlovák nemzetiségű apja egy Nyitra megyei faluból, magyar nemzetiségű szülei Debrecenből indultak el, és New York mellett - az akkor főként kelet-európai bevándorlókat befogadó, soknyelvű és sokvallású - Yonkersben telepedtek le.”
- Ha nem szokták, hát ne is szokjuk a nemes magyarok közé sorolni az ilyen marslakót, ugye Viktor?
Polányi János (Polanyi, John Charles)
“[A család] 1922-ben hagyta el Magyarországot, és a németországi Kaiser Wilhelm Institut (Vilmos Császár Intézet) tudományos munkatársa lett. Fia, Polányi János már Berlinben született, 1929. január 23-án. A család a nácizmus előretörésekor, 1933-ban elhagyta Berlint, s az angliai Manchesterbe költözött. Néhány vakációt azonban Budapesten élő nagymamájánál töltött.”
- Turisták jöhetnek nyaranta, csak ne zavarják a magyar tudósokat, ugye Viktor?
Elie Wiesel
“Máramarosszigeten született 1928. szeptember 30-án zsidó nemzetiségűként és román állampolgárként. Anyanyelvének a jiddis számított, otthon is jiddisül beszéltek, de az emberekkel való érintkezésben használták a magyar, német és román nyelvet is. [...] Elie Wiesel nem "magyar" Nobel-díjas, mert nem tekinti magát magyarnak, sőt elhatárolódik ettől a vélekedéstől, ugyanis érzelmileg nem képes megbocsájtani [sic] a magyar csendőrök brutalitását családja elhurcolásakor, valamint a II. világháború előtt és alatt Magyarországon életbe léptetett zsidótörvények inkább ellenszenvet keltettek benne a "magyarsággal" szemben. ”
- Deportálták egész családjával (Birkenau, Auschwitz, Monowitz, Buchenwald), majd Amerikába emigrál, ahol állampolgár lesz. City College, Boston, fajgyűlölet elleni aktivista, úgy is mondhatná Viktor: “Not Welcome Here”.
Oláh György (George Andrew Olah)
“1956 decemberében elhagyja az országot, és Kanadában telepedik le. Először a Dow Chemical Company tudományos főmunkatársa lett, [...] 1965-től az USA-ban a Case Western Reserve University professzora, 1977-ben pedig kinevezik a kaliforniai University of Southern California Szénhidrogénkutató Intézetének tudományos igazgatójává. 1991-től napjainkig a Loker Szénhidrogénkutató Intézet (Los Angeles) igazgatója.”
- Amerikai-magyar kettős állampolgár, néha legalább tart előadást itthon, bár ne tenné, ugye Viktor?
Harsányi János (John Harsanyi)
“[...] amikor tudomására jutott, hogy a tulajdonában lévő patikát is hamarosan államosítják, úgy döntött, hogy elhagyja Magyarországot. 1950 áprilisában, a zöld határon át a Fertő-tó mocsárvidékén, háromnapi bolyongás után sikerül Ausztriába jutnia. Néhány hónapos menekülttábori kényszertartózkodás után menedéket kapott Ausztráliában. Magyarországi diplomáit nem ismerték el, így Sydneyben kétkezi munkásként dolgozott.”
- Sydney, Stanford, Canberra, és Berkeley – 1961-től 2000-ben bekövetkezett haláláig itt élt. Viktor szerint a mi nagy szerencsénkre.
Kertész Imre
“Kertész Imre 1929. november 9-én született Budapesten. Zsidó származása miatt 1944-ben Auschwitzba deportálták, majd onnan Buchenwaldba, ahonnan 1945-ben kiszabadult. Miután Magyarországra visszatért, 1948-tól a budapesti Világosság című lapnak dolgozott, de 1951-ben, mikor a lap párthű lett, felmondtak neki. Ezután két évig katona volt, és azóta szabad íróként él. “
- Kertész Imrét mondjuk megkérdezném, hogy mi a vélemény arról, ha egy ország tisztán akarja magát tartani más nemzetektől, kultúráktól. Ha a politikai vezetés azt szeretné, hogy egy országban csak az adott ország-beliek éljenek. Remélem, ha egyszer összefutnak Viktorral a metrón, akkor mesél majd neki, hogy hogy is néz ki az ilyesmi közelről.
Ennél részletesebben a fentiekről itt.
Az aradi tizenháromról négyről pedig itt.