VfB Stuttgart – FC Augsburg meccs? Kit érdekel?
Minket.
De mindenekelőtt két gyors érdekesség a Bundesligáról:
- Senki se gondolná elsőre, de egyedül a Hamburger SV az a csapat, amelyik a Bundesliga 1963-as megalapítása óta az összes szezonban az élvonalban szerepel.
- Az FC Bayern München ugyan sosem esett ki Bundesliga 2-be, de csak a 1965/66-os szezon óta van benn a Bundesligában, mert a 60-as évek elején permanens válságban volt és az 1860 Münchent tartották a sokkal jobb csapatnak. A DFB-nek meg az alapításkor az volt a filozófiája, hogy egy városból csak egy csapat legyen bent.
Az összes többi csapat vagy kiesett már vagy később küzdötte be magát. Pl. a Dortmund 1972-ben kiesett és csak 1976-ban került vissza.
A jelenleg utolsó helyen álló VfB Stuttgart eredeti (1963-as) Bundesliga tag. Egyszer azonban már kiesett és az 1975/76-os illetve 1976/77-es szezonokat a Bundesliga 2-ben töltötte. A maihoz hasonlóan akkor olyannyira szarok voltak, hogy első Bundesliga 2 szezonjukat a 11. helyen zárták, a nézőszámuk 1200 fő körüli átlagra esett. Aztán jött Ottmar Hitzfeld és a feltámadás.
A Stuttgart tegnap az ellen az Augsburg ellen játszott, akik tegnap a 10. helyen álltak és a 2011/12 szezon óta vannak a Bundesligában. Érdekesség, hogy az a Jos Luhukay volt az edző, aki felvitte a csapatot az élmezőnybe, aki most a kiesés szélén tántorgó Hertha edzője. Luhukay még bukdácsolva ugyan, de benntartotta a csapatot annak első szezonjában, de 2012 tavaszán lemondott azzal, hogy nem látja a klub jövőjét a Bundesligában. A csapat akkor a 14. helyen végzett. Ezután lett az akkor kieső Hertha vezetőedzője, Otto Rehhagelt váltva a poszton.
Az, hogy az Augusburg kispadját elhagyó Luhukay-t követő Markus Weinzierl egy szezon alatt a csapatot átalakítva és benntartva majd a 2013/14-es tavalyi szezonban a 8. helyre hozva egy erős középcsapatot hozott létre, miközben a Hertha ugyan visszakerült, de továbbra is bukdácsol, mutatja, hogy nem feltétlenül az Augsburggal volt a baj, hanem inkább Luhukay élvonalbeli képességeivel. Éppen ezért igen fontos az ottani utánpótlásban és a nagyon rossz magyar válogatottal bizonyított Dárdai Pál szerepe a Herthánál. Őt ugyanis ezek miatt szinte bizonyosan a felnőtt kispadra szánják ott és Michael Preetz, a Hertha sportigazgatója tőle várhatja a klub felemelkedését. Ha Dárdai csak nyomába ér annak az eredménynek, ami a Herthát legutóbb a 90-es évek végén és az új évezred első évtizedében jellemezte, amikor a csapat rendre a Bundesliga felső harmadában végzett, de becsúszott BL részvételt jelentő 3. hely (1999) és UEFA kupa/EL részvételt jelentő 4. hely (2009) is, akkor már önmagában sikertörténetté tud válni egy esetleges kinevezés.
Ez az egyik oka, hogy semmilyen körülmények között nem lesz a következő szerintem körülbelül 10 évben Dárdai Pál magyar szövetségi kapitány. Ha viszont az MLSZ megfogadja az utánpótlással kapcsolatos tanácsait, akkor azt a Hertha (ahogy eddig is) feltételezhetően megengedheti, hogy ideje és energiája határáig Dárdai benne legyen a magyar utánpótlás át- és újraszervezésében.
Maga Dárdai az utánpótlással kapcsolatban ezt mondta:
„Amit ezerszer elmondtam már, az utánpótlásképzésre koncentrálni. Az egészen pici gyerekekre kellene sokkal jobban ügyelni. Mert amikor a tizenöt éves magyar és a tizenöt éves német gyereket összevetem, azzal szembesülök, hogy utóbbi minden téren jobb. Gyorsabb, erősebb és – hiába a sokat emlegetett magyaros technika – a labdával is jobban bánik. Egymás közt nagyon ügyesek vagyunk, nemzetközi viszonylatban viszont... Maradjunk annyiban, ha hagyják, hogy kifusson a beterjesztett programunk, nyolc-tíz éven belül várható eredmény."
A Stuttgart-Augsburg meccs az Augsburg idegenbeli győzelmével ért véget. Ezzel jelenleg a 6. helyen állnak. A Hertha a 13. A Bundesliga nagyjából egyharmadnál tart.